Uprawa i pielęgnacja ADENIUM

Adenium to niezwykły sukulent pochodzący z Płw. Arabskiego i Afryki. Jego charakterystyczną cechą jest zgrubiały pień (caudex) w którym gromadzi wodę. Często nazywany jest również mini baobabem. Adenium lubi stanowiska słoneczne i ciepłe. Bardzo dobrze toleruje przycinanie, dzięki czemu jest cenionym gatunkiem wśród kolekcjonerów drzewek bonsai.  Oprócz pięknej formy mini drzewka, kolejnym walorem dekoracyjnym tej rośliny są kwiaty, które przy ładnie rozkrzewionych okazach, potrafią zasypać całą roślinę bardzo okazale. Adenium kwitnie niezwykle długo – nawet do 9 miesięcy w ciągu roku. W naszym klimacie kwiaty utrzymują się na roślinie około tygodnia. Wielkość kwiatów jest zależna od odmiany, ich średnica wynosi od 4 do 15cm.

Adenium to sukulent korzeniowy przy zachowaniu kilku podstawowych zasad dosyć łatwy w uprawie. Minimalna temperatura uprawy to 10C przy suchym podłożu. Najbezpieczniej jednak nie dopuszczać do spadku temperatury poniżej 15C.

Podlewanie – Adenium podlewamy w zależności od tego w jakich warunkach roślinka przebywa, jeżeli roślinka hodowana jest w idealnych warunkach ~25-35 stopni Celsjusza wówczas podlewanie odbywa się praktycznie „non stop”.
Adenium „pompuje” wodę w caudex gdy ma do tego dogodne warunki. Im temperatura niższa tym mniej wody udaje się jej zgromadzić w caudexie.
Jeżeli hodujesz adenium na parapecie swojego mieszkania czy domu gdzie temperatura zazwyczaj wynosi 20-25 stopni podlewanie roślinki następuje po całkowitym przeschnięciu podłoża. Jest to bezpieczna metoda podlewania gdyż Adenium lepiej przesuszyć niż przelać.
Adenium potrafi bardzo długo wytrzymać bez wody, nawet jeśli zapomnimy je podlać przez dłuższy okres czasu a roślinka stanie się miękka, można ja bez problemu uratować intensywnie ją nawadniając. Nawet zwiędnięte i miękkie roślinki potrafią się ożywić i stwardnieć w ciągu kilku godzin po wsadzeniu je do cieplej wody.
Adenium jest roślinką która uwielbia ciepło i światło a wyznacznikiem jej zdrowia jest twardość caudexu. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się w jakim stanie jest roślinka i czy wymaga naszej ingerencji.
Jeżeli przy mocnym podlewaniu roślinka zacznie mięknąć, oznacza to ze temperatura jest zbyt niska na tak dużą ilość wody jaka jej serwujesz.
W takich wypadkach warto także zerknąć do korzeni sprawdzając czy nie gniją. Zgnite korzenie są miękkie i brązowe. Wszystkie gnijące korzenie należy jak najszybciej usunąć.
Kolejnym powodem gnijących korzeni może być zbyt zbite i twarde podłoże, które ogranicza im dostęp do tlenu.
W okresie wzrostu i kwitnienia zasilamy przynajmniej raz w tygodniu nawozem dla kaktusów i sukulentów aby wzbogacić glebę w azot, fosfor i potas. Ilość wody zależna jest od wielkości roślinki, pory roku, przepuszczalności gleby itp. najlepiej podlewać tak długo aż woda pojawi się na podstawce. W naszym klimacie najlepszym okresem dla nawożenia Adenium jest marzec – wrzesień.
Duże roślinki w dużych donicach podlewamy rzadziej gdyż dorosła roślinka magazynuje więcej wody w caudexie, a dodatkowo duża donica dłużej trzyma wilgoć. Małe sadzonki rosną dużo szybciej niż dorosła roślina dlatego też potrzebują więcej wody.
Bardzo istotny jest sposób podlewania Adenium. Roślinkę należy podlewać bezpośrednio do doniczki. Roślinę można również zraszać m.in. dla oczyszczenia liści z kurzu. Najlepiej zraszać jest rano zanim roślina zostanie wystawiona na słońce gdyż krople wody na liściach w słońcu działają jak soczewka i mogą poparzyć roślinkę, lub wieczorem.
Podlewanie po przesadzeniu rośliny jest bardzo ważnym elementem decydującym o tym czy roślinka się przyjmie. Po przesadzeniu do wilgotnej ziemi adenium nie wolno podlewać do momentu aż ziemia nie będzie całkowicie sucha. Jeżeli bezpośrednio po przesadzeniu młoda roślinka będzie narażona na niskie temperatury (poniżej 15C) nie wolno jej podlewać do momentu aż zobaczymy że rośnie, puszcza pędy.

Jeżeli donica jest za mała roślinka wymaga częstszego podlewania.

Temperatura i stanowisko – uprawa w temperaturze 20 – 35C. Adenium toleruje nawet bardzo wysokie temperatury potrafi rosnąc w temperaturze 42 C bez szkody dla rośliny.
Najbardziej szkodliwe dla adenium są spadki temperatury, nie powinno się przekraczać temperatury poniżej 10C. Jeżeli zdarzy się ze np. w nocy temperatura spadnie poniżej 10C należy roślinkę lekko przesuszyć, nie wolno podlewać przez kilka dni ponieważ może zacząć gnić. Natomiast wysokie temperatury powyżej 40C powodują szybsze przekwitanie kwiatów.

Adenium najlepiej czuję się na Wschodnich, Zachodnich lub Południowych oknach należy unikać pełnego słońca przez cały dzień. Pełna dawka słońca dla Adenium wynosi ok 4-5 godzin dziennie.

Podłoże – Uprawiamy w ziemi dobrze zdrenowanej najlepiej z dodatkiem perlitu, włókna kokosowego, drobnego żwirku dla zwiększenia przepuszczalności podłoża. Podłoże może być całkowicie mineralne lub mieszanką substratu torfowego lub włókna kokosowego z perlitem itp.
Donice – bardzo ważny jest dobór odpowiedniej doniczki. Młode roślinki, sadzonki najlepiej wysadzać do głębszych doniczek. Dorosłe rośliny dobrze czują się w płytkich donicach.
Doniczka powinna mieć od spodu dużo dziurek dla lepszego odprowadzania nadmiaru wody aby nie dopuścić do sytuacji „stania w wodzie” Adenium bo to spowoduje gnicie korzeni. Na spodzie donica powinna być wysypana keramzytem dla odpowiedniego drenażu. Donice powinny być nie dużo większe od rośliny. Przy przesadzaniu do większej doniczki należy pamiętać aby była ona na tyle duża by w trakcie przesadzania nie podwijać korzeni rośliny.

FORMOWANIE Adenium jako drzewka bonsai jest bardzo proste i szybkie. Ogranicza się do odpowiedniej pielęgnacji w zakresie podlewania i przycinania rośliny.
Podlewanie jest podstawowym czynnikiem odpowiedzialnym za formowanie caudexu – czyli zgrubiałej podstawy naszego Adenium. Aby otrzymać piękny gruby i dobrze wykształcony caudex należy pamiętać o przesuszaniu roślinki tj. podlewaniu dopiero po całkowitym osuszeniu podłoża. Zabieg ten powoduje naturalne zachowanie się rośliny która dostaje sygnał iż należy magazynować wodę aby przetrwać susze. Magazynowanie wody w caudexie powoduje pęcznienie podstawy roślinki i uzyskanie ładnych karłowatych kształtów. Jedynym wyjątkiem jest okres kwitnienia – wtedy nie przesuszamy roślinki mocno gdyż potrzebuje ona więcej wody aby zasilać kwiaty które w odpowiednio wyhodowanej roślince obsypują całe drzewko.
Odpowiedni wygląd i kształt całej rośliny uzyskujemy natomiast przez przycinanie.
Przycinanie – Adenium jest sukulentem który można formować jak BONSAI poprzez odpowiednie przycinanie osiąga się przepiękne kształty. Najlepszym okresem do formowania drzewka jest wiosna kiedy roślinka po zimowej wegetacji obudzi się z fazy spoczynku. Przycinając rozgałęzienia lub czubek pojedynczego pędu stymulujemy roślinę do produkcji pędów bocznych poniżej przycięcia. Adenium można przycinać co roku najlepiej o tej samej porze. Odpowiednie i regularne przycinanie Adenium doprowadzi do wyhodowania bujnego i ślicznie rozkrzewionego drzewka bonsai o wybranym przez nas kształcie.

W uprawie domowej Adenium nie hodowane jako bonsai należy również przycinać przynajmniej raz na dwa lata w celu wzmocnienia caudexu. Przycinanie adenium na wiosnę po okresie spoczynku ma na celu pobudzenie do kwitnienia rośliny. Przycinamy ostrym nożem nie sekatorem czy nożyczkami. Po przycięciu redukujemy podlewanie do momentu wypuszczenia nowych liści. Miejsce cięcia można zasypać cynamonem. Wszystkie części rośliny są trujące, szczególnie mleczko – zachowaj ostrożność.

Formowanie korzeni jest istotnym elementem w pielęgnacji Adenium, korzystnie wpływa na budowę caudexu oraz stabilizację rośliny.

Podczas przesadzania korzenie rozkładamy na boki dzięki czemu uzyskujemy stabilną roślinę o pięknie rozrośniętym korzeniu którą później można wsadzić np. do płytkiej donicy dla drzewek bonsai.